How altus looks like on a tablet

Vefat -Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan-

Ülkemizin ağır sanayi hamlesi mimarlarından, sanayileşme ve milli kalkınma projelerinde ülkemize büyük hizmetleri dokunmuş ESAM Yönetim Kurulu Üyemiz Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan kardeşimizin vefatını derin bir teessürle öğrenmiş bulunmaktayım. Merhum’a Allah’tan rahmet diler, ailesi ve yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ederim. M. Recai Kutan ESAM Genel Başkanı


Türkiye’nin ağır sanayi hamlesinin mimarı ve Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın İTÜ’de asistanlığını yapan, sanayi hamlesinin her adımında yanında bulunan Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan vefat etti.

10 Temmuz Pazar günü saat 18.30 sıralarında Mersin Anamur’daki yazlığında kalp krizi geçiren Çelikdoğan, hastaneye kaldırılırken yolda vefat etti.

Sedat Çelikdoğan, 12 Temmuz Salı Günü Ankara Gölbaşı Merkez Camii’nde ikindi namazı sonrasında kılınacak olan cenaze namazı sonrasında Gölbaşı kabristanlığında defnedilecek.

 

Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan Kimdir?

Aslen Malatyalı olan Çelikdoğan, 1943 yılında Manisa’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın kürsüsünde Yüksek Lisans, Doktora ve Doçentlik unvanlarını aldı. İTÜ Makine ve Sakarya Mühendislik Fakültelerinde öğretim üyeliği, 1996-1997 yılları arasında Başbakanlık Baş Müşaviri ve Strateji Danışmanı olarak görev yaptı.

SATEM (Stratejik Araştırmalar ve Teknoloji Geliştirme Merkezi) Başkanlığı, D-8 Ülkeleri Sanayi ve AR-GE Projeleri Koordinatörlüğü, BELTAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı, SAM Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanlığı, HEMA Koordinatörlüğü, TÜBİTAK Mühendislik Araştırma Grubu Üyeliği, Orta Doğu Rulman Sanayi ve Ticaret Genel Müdürlüğü ve Ağır Sanayii Hamleleri çerçevesinde yapılması kararlaştırılan Türk Motor Sanayi A.Ş.’nin (TÜMOSAN) Kurucu Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Enerji Bakanlığı’nın başkanlığında yürütülen MİLRES (Milli Rüzgâr Enerji Sistemi) projesinde görev aldı.

2014 yılında Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümüne Profesör olarak atanan Çelikdoğan, OSTİM Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Yavuz Mühendislik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanlığı ile ESAM (Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi) Yönetim Kurulu Üyeliğini yürütüyordu.

Türkiye’de ağır sanayi hamlesinin mimarı olan, Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın asistanlığını yapan ve hali hazırda OSTİM’de milli tren, milli otomobil, yerli uçak gibi önemli projeleri yakından takip ederek belli bir seviyeye getirmeyi başaran Çelikdoğan’ın yurtiçi ve yurtdışında yayınlanmış çok sayıda bildiri ve makaleleri vardı. Çok iyi düzeyde Almanca ve İngilizce bilen Çelikdoğan evli ve 4 çocuk babasıydı.